Każdy rodzic jest zobligowany do zapewnienia swojemu dziecku należytej opieki, wykształcenia i środków do życia (w tym finansowych) aż do momentu uzyskania przez małoletniego pełnoletniości i zdolności do samodzielnego utrzymywania się. Do chwili usamodzielnienia się, na rodzicach spoczywa obowiązek alimentacyjny, który zostaje orzeczony podczas postępowania sądowego lub w wyroku alimentacyjnym. Czy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko?
Wysokość alimentów na dziecko – od czego zależy?
Wysokość alimentów jest ustalana na podstawie majątkowych i zarobkowych możliwości rodziców oraz samych kosztów związanych z utrzymaniem i wychowaniem dziecka na poziomie życia zgodnym z ich stopą życiową. Co to oznacza? Orzeczona kwota jest zależna zatem nie tylko od indywidualnych potrzeb konkretnego dziecka, które mogą znacznie się różnić w zależności od wieku czy stanu zdrowotnego, lecz także od możliwości zarobkowych rodziców, na które składają się ich umiejętności, wykształcenie oraz wykonywany zawód.
Ustalając wysokość świadczeń alimentacyjnych zwraca się szczególną uwagę na kilka czynników, takich jak:
- nauka,
- wyżywienie,
- opieka medyczna,
- utrzymanie mieszkania,
- ubrania,
- kosmetyki,
- rozrywka,
- różnego rodzaju wyjazdy, np. wakacyjne.
Warto przy tym zaznaczyć, że orzeczona kwota może z czasem ulec zmianie. Alimenty mogą zostać zarówno podwyższone, jak i obniżone w sytuacji, gdy zmniejszą się możliwości zarobkowe i majątkowe rodziców bądź będą oni niezdolni do pracy.
Kiedy można się ubiegać o podwyższenie alimentów na dziecko?
Przyznając konkretne alimenty, sąd bierze pod uwagę bieżące potrzeby dziecka oraz aktualną sytuację majątkową i zarobkową rodzica. W przypadku zmiany potrzeb i możliwości, obie strony mogą wystąpić o podwyższenie bądź obniżenie świadczeń.
Z wiekiem potrzeby dziecka ulegają drastycznej zmianie. Rodzice nie tylko muszą zadbać o edukację małoletniego, lecz także są zobowiązani do stworzenia mu odpowiednich warunków do nauki i nowych możliwości rozwoju, związanych np. z uczestnictwem w kulturze fizycznej poprzez zakup właściwego sprzętu sportowego czy podwożeniem na dodatkowe zajęcia. Pociąga to za sobą konieczność zwiększenia wydatków, które nie były uwzględnione przez sąd podczas postępowania.
Również w przypadku nagłej choroby dziecka, rodzic może domagać się podwyższenia alimentów. Dotychczasowe świadczenie może bowiem nie wystarczać na zakup drogich leków, specjalnego jedzenia w sytuacji, gdy małoletni musi przestrzegać określonej diety czy rehabilitację.
Aby sąd mógł orzec o zwiększeniu świadczeń, najpierw ustala czy żądanie jest uzasadnione. Porównuje zatem aktualne potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami rodzica z dnia przyznania alimentów z obecnym stanem.
Aby wszcząć postępowanie o podwyższenie alimentów na dziecko, należy złożyć pozew do sądu rejonowego:
- znajdującego się w okręgu, w którym mieszka pozwany,
- właściwego dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do podwyższenia alimentów.
Podsumowanie
Wysokość alimentów orzeczona przez sąd nie jest ustalana na zawsze, zatem mogą one zostać podwyższone lub obniżone w zależności od okoliczności. Do podwyższenia świadczeń może dojść w razie wzrostu uzasadnionych potrzeb dziecka wynikających ze stanu zdrowotnego czy wieku bądź możliwości majątkowych i zarobkowych rodzica, który jest zobowiązany prawnie do uiszczania alimentów.