Rozwód jest bardzo często trudnym, a także obciążającym psychicznie wydarzeniem zarówno dla byłych małżonków, jak i dla dzieci, ale także jedyną, prawną możliwością zakończenia małżeństwa. Czy sąd może zatem odmówić rozwodu? Czy tego typu sytuacja może w ogóle mieć miejsce? Odpowiadamy poniżej.
Rozwód – kiedy do niego dochodzi?
Rozwodem określa się zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, który może zostać orzeczony przez sąd podczas rozprawy rozwodowej. Do rozwodu dochodzi najczęściej wtedy, gdy jedna ze stron lub też oboje małżonków podejmują, decyzję o tym, że nie są w stanie dalej prowadzić wspólnie gospodarstwa domowego, jak również poróżniły ich pewne sytuacje życiowe bądź też charaktery. Czy mimo istnienia pewnych, ustawowych przesłanek, sąd może stwierdzić, że rozwód nie jest dopuszczalny i tym samym odmówić jego udzielenia?
Rozwód – trzy przeszkody
Pomimo wystąpienia trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, sąd może nie orzec o rozwodzie w trzech przypadkach. Sytuacje te są nazywane przeszkodami rozwodowymi i stanowią tak zwane negatywne przesłanki rozwodowe. Można do nich zaliczyć:
- dobro wspólnych, małoletnich dzieci,
- niezgodność z zasadami współżycia społecznego,
- gdy do rozwodu dąży małżonek, który jest wyłącznie winny rozstaniu.
Dobro małoletnich dzieci
Jeżeli sąd w toku rozprawy dojdzie do wniosku, że rozwód może przyczynić się do naruszenia dobra wspólnych, małoletnich dzieci, niestety, może oddalić pozew. Konsekwencją oddalenia pozwu będzie obciążenie stron (lub jednej ze stron) kosztami postępowania rozwodowego. Przeszkoda w postaci dobra małoletnich dzieci ma charakter bezwzględny. Oznacza to, że jeżeli wystąpi, sąd nie orzeknie rozwodu.
Dobro dziecka rozumiane jest jako komfort emocjonalny, a nie ekonomiczny. Duże znaczenie ma w tym wypadku wiek dzieci. Im młodsze są pociechy, tym małżonkom może być trudniej uzyskać rozwód.
Sprzeczność żądania rozwodu z zasadami współżycia społecznego
Należy podkreślić, że prawo nie do końca precyzuje, co może kryć się pod tym pojęciem. Jest to zatem zbiór pewnych zasad, które są wskazówkami, jak postępować pod względem moralnym i etycznym. W tym wypadku sąd nie orzeknie rozwodu, gdy jeden z małżonków cierpi, na przykład na nieuleczalną chorobę lub dotknęło go ciężkie kalectwo i wymaga opieki, a poza drugim małżonkiem nie ma się nim kto zająć.
Żądanie rozwodu przez stronę wyłącznie winną rozpadowi małżeństwa
Małżonek, który jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego, nie może domagać się rozwodu, chyba że małżonek niewinny wyrazi na to zgodę. Należy jednak podkreślić, że jeśli odmowa zgody małżonka niewinnego jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, sąd orzeknie rozwód.
Istnieją trzy, negatywne przesłanki rozwodowe, przez które sąd nie orzeknie rozwodu. Można do nich zaliczyć: dobro wspólnych, małoletnich dzieci, niezgodność z zasadami współżycia społecznego lub gdy pozew o rozwód wniesie strona, która jest wyłącznie winna rozpadu małżeństwa. Należy jednak podkreślić, że pozew o rozwód można składać wielokrotnie, jeżeli okoliczności ulegną zmianie, sąd w ponownym procesie może orzec rozwód.