Dziś zajmiemy się tematem intercyzy małżeńskiej oraz dziedziczenia. Poniżej najistotniejsze informacje dotyczące wspomnianych zagadnień. Zachęcamy do lektury!
Wspólność majątkowa
Zgodnie z prawem, nowożeńcy uzyskują wspólnotę majątkową. Oznacza to, że majątek nabyty przez jednego bądź każdego z małżonków jest majątkiem wspólnym. Majątek wspólny stanowić magą na przykład wynagrodzenie za pracę zawodową czy dochody uzyskane z innych źródeł.
W jaki sposób zawrzeć intercyzę?
Intercyza jest majątkową umową małżeńską, wprowadzającą rozdzielność majątkową małżonków lub rozszerzającą ustawową rozdzielność majątkową. Intercyza anuluje więc wspólność majątkową i zmienia stosunki majątkowe.
Taki dokument może zostać podpisany przed zawarciem związku małżeńskiego lub w jego trakcie, a zawierany jest poprzez akt notarialny, (bez względu czy spisywany jest przed ślubem, czy po zawarciu małżeństwa).
Przyczyna zawierania intercyzy
Przyjęło się, że intercyza jest zawierana w celu ochrony mienia zamożniejszego małżonka przed próbą przejęcia majątku przez gorzej sytuowanego partnera. Takie sytuacje oczywiście się zdążają, ale idea zawierania intercyzy jest bardziej prozaiczna. Chodzi np. o ochronę majątku rodziny w przypadku bankructwa jednego z małżonków. Intercyza sprawia, że możliwe jest pobieranie zobowiązań wyłącznie od zadłużonego członka rodziny. Niemniej, kontrahent powinien zostać poinformowany o intercyzie przed rozpoczęciem współpracy.
Czym jest dziedziczenie?
Dziedziczenie to przejęcie praw i obowiązków majątkowych spadkodawcy przez spadkobierców. Zgodnie z prawem istnieją dwa typy dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Spadkobiorca ma prawo do odmowy przyjęcia spadku, bez względu na charakter nabycia.
Dziedziczenie ustawowe
Ustawodawca wyznacza odbiorców spadku w sytuacji, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu, testament został skutecznie podważony lub wyznaczeni w testamencie spadkobiorcy zrzekają się spadku. W takim przypadku prawa i obowiązki są przekazywane zgodnie z wytycznymi ustawy, poczynając od najbliższych członków rodziny, a skończywszy na gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Dziedziczenie testamentowe
W przypadku dziedziczenia testamentowego to spadkodawca wyznacza podmiot lub podmioty dziedziczące jego spadek. Testament może być spisany własnoręcznie, notarialnie lub urzędowo. W skrajnych przypadkach, np. w sytuacji nagłego zagrożenia życia, istnieje możliwość sporządzenia testamentu specjalnego.
Czy intercyza wpływa na dziedziczenie?
Intercyza nie wpływa na dziedziczenie. Po śmierci jednego z małżonków, małżonek pozostający przy życiu dziedziczy spadek po zmarłym bez względu na to, czy została zawarta rozdzielność majątkowa. W takiej sytuacji obowiązują standardowe przepisy prawa spadkowego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących intercyzy małżeńskiej bądź dziedziczenia testamentowego, warto skorzystać z pomocy specjalisty.