Rozwód należy do trudnych wydarzeń w życiu małżonków. Czasami towarzyszą mu silne emocje, które tylko utrudniają sprawne przeprowadzenie sprawy rozwodowej. Rozwód związany jest również z wieloma problemami natury prawnej. Kluczową sprawą jest podział majątku, podział musi być przeprowadzony w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Przy podziale majątku sąd rozpatruje również sytuację życiową każdego z małżonków.
Na czym polega podział majątku po rozwodzie?
Adwokat wyręcza swojego klienta w różnych czynnościach, które klient sam musiałby wykonać, gdy nie korzystał z ochrony prawnej. Dla nieobeznanych w przepisach prawa osób, formalności związane z rozwodem i podział majątku mogą być bardzo skomplikowane.
Prawnik rozpoznaje sytuacje swojego klienta, ustala, co składało się na osobisty i wspólny majątek małżonków. Podział majątku może się odbyć z naliczeniem dopłat do majątku przysługującemu jednemu z małżonków. Zasądza się je w toku postępowania rozwodowego.
Podział majątku – pomoc prawna
Adwokat, po rozpoznaniu sytuacji małżeńskiej klienta, ustala , jaki był udział małżonków we wspólnocie majątkowej. Właściwe sprecyzowanie tego stanu rzeczy, pomaga w precyzyjnym określeniu, jaka część majątku przypada klientowi po rozwodzie. Niekiedy pojawiają się kwestie trudniejsze, jak np. eksmisja małżonka z domu czy mieszkania. Tak może się zdarzyć, jeżeli sąd orzekł, że nieruchomość należy się tylko jednej ze stron. Kwestie dopłat do majątku, spłaty czy wpisów do księgi wieczystej o wiele łatwiej przeprowadzić z pomocą adwokata.
Prawnik potrafi starannie przeanalizować sytuację klienta, wie, jakie dokumenty są niezbędne w trakcie postępowania rozwodowego. Sporządzenie wniosków i innych pism jest dużo łatwiejsze pod opieką doświadczonego mecenasa, który zna się na prawie i potrafi posługiwać się językiem prawniczym.
Podsumowanie
Podział majątku po rozwodzie należy do jednych z najtrudniejszych spraw, które muszą być ustalone w chwili orzeczenia przez sąd ustania małżeństwa. Osoba korzystająca z pomocy adwokata jest w dużo lepszej sytuacji, niż współmałżonek występujący na rozprawie sądowej bez opieki prawnej. Samodzielne występowanie we własnym imieniu, może doprowadzić do niekorzystnego wyroku sądu. Jedna ze stron znajdzie się w lepszym położeniu. W celu uniknięcia takiej sytuacji, należy skontaktować się z profesjonalną kancelarią adwokacką i przekazać prowadzenie sprawy w ręce doświadczonego adwokata.