Prawo korporacyjne to przepisy regulujące stosunki, prawa i postępowanie przedsiębiorstw odnoszące się m.in. do finansowania, tworzenia, zarządzania i likwidacji korporacji, a także porządkujące sposób, w jaki korporacje, inwestorzy, akcjonariusze, dyrektorzy, pracownicy, wierzyciele, konsumenci czy społeczność współdziałają ze sobą.
Prawo korporacyjne – charakterystyka
W oparciu o obowiązujące normy, korporacje mają odrębną osobowość prawną, a więc są niezależne prawnie od akcjonariuszy. Podmiot nabywający akcje, czyli będący wspólnikiem spółki akcyjnej kontroluje ją za pośrednictwem rady dyrektorów, która przekazuje nadzór działalności pełnoetatowemu dyrektorowi. W razie ewentualnej likwidacji przedsiębiorstwa, straty akcjonariuszy ograniczają się do udziałów w firmie. Nie ponoszą oni żadnej odpowiedzialności związanej z długami wierzycieli. Nazywamy to ograniczoną odpowiedzialnością.
Prawo korporacyjne określa jasno, że korporacje mają takie same prawa i obowiązki jak osoby fizyczne. W niektórych przypadkach mogą one korzystać nawet z praw człowieka. Mogą być również skazane za przestępstwa, np. różnego rodzaju oszustwa korporacyjne czy nierozmyślne doprowadzenie do upadku przedsiębiorstwa.
Prawo korporacyjne – pomoc kancelarii
Obowiązujące regulacje prawne w znaczący sposób wpływają na sprawne i zorganizowane działanie korporacji oraz na bezpieczeństwo ich zarządzania. Nieprawidłowe odniesienie się do przepisów może jednak prowadzić do ryzyka prawnego dla firmy, wspólników czy osób zarządzających spółką. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto skorzystać z usług naszej kancelarii. Oferujemy kompleksową obsługę prawną z zakresu prawa korporacyjnego, która obejmuje:
- doradztwo dla firm rozpoczynających działalność,
- dobór odpowiedniej formy prawnej dla powstającej działalności,
- wsparcie w tworzeniu spółek,
- doradztwo związane z otwarciem oddziałów przedsiębiorstw zagranicznych, a także przygotowywanie niezbędnych projektów dokumentów,
- sporządzanie projektów umów i statutów spółek,
- reprezentacja klienta przed wybranymi organami, takimi jak sąd rejestrowy,
- składanie w imieniu klientów wniosków np. o rejestrację firmy, wpis w rejestrze przedsiębiorców czy dokumentów likwidacyjnych,
- przygotowywanie regulaminów i innych dokumentów dotyczących działania przedsiębiorstwa,
- wprowadzanie zmian w umowach i statutach spółek, m.in. związanych z wysokością kapitału czy uprawnieniami wspólników,
- sporządzanie projektów uchwał organów spółki,
- pomoc w tworzeniu spółek zagranicznych lub poza granicami Polski,
- doradztwo z zakresu procesów restrukturyzacyjnych oraz przygotowywanie projektów dokumentów z tym związanych,
- analiza prawna poszczególnych podmiotów, które będą poddane restrukturyzacji,
- pomoc likwidowanym podmiotom oraz doradztwo w tym zakresie.
Pomoc z zakresu prawa korporacyjnego oferujemy między innymi klientom z Sosnowca, ale nie tylko. Nasze usługi polecamy także osobom z takich miejscowości jak Mysłowice, Będzin, Katowice, Dąbrowa Górnicza i okolic.