Prawo spadkowe jest działem prawa cywilnego. Reguluje przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Nasza kancelaria świadczy kompleksową pomoc prawną w zakresie prawa spadkowego. Udzielamy porad prawnych, a także reprezentujemy naszych klientów przed organami administracji publicznej oraz na wszystkich etapach postępowania sądowego. Do powierzonych nam spraw podchodzimy w sposób zindywidualizowany, ponieważ każda z nich ma szczególny, odmienny charakter.
Skuteczna pomoc w sprawach spadkowych
Od wielu lat skutecznie prowadzimy sprawy spadkowe. Dzięki naszemu doświadczeniu, zdobytej wiedzy, a także ciągłemu poszerzaniu umiejętności, jesteśmy w stanie świadczyć usługi na wysokim poziomie. Nie da się ukryć, że sprawy dziedziczenia majątku wywołują sporo emocji, niekiedy stają się również przyczyną niechcianego sporu w rodzinie. Warto pamiętać, że spadek nie zawsze wiąże się wyłącznie z korzyściami materialnymi, w wielu sytuacjach mamy do czynienia również z dziedziczeniem, między innymi długów. Warto zatem zwrócić się o pomoc do sprawdzonej i polecanej kancelarii adwokackiej.
Dziedziczenie
Zgodnie z kodeksem cywilnym można wyróżnić dziedziczenie testamentowe oraz ustawowe. Dziedziczenie testamentowe następuje w przypadku osobistego przygotowania testamentu przez spadkodawcę. Sporządzenie testamentu jest czynnością, która pozwala osobie spisującej ten dokument na dowolne dysponowanie swoim majątkiem na wypadek śmierci. Przygotować i odwołać zapisy w testamencie może wyłącznie spadkodawca. Dokument ten może zatem zawierać rozporządzenia tylko jednej osoby. Dziedziczenie ustawowe ma natomiast miejsce wtedy, kiedy spadkodawca nie sporządził niestety testamentu, dokument ten jest nieważny lub powołane osoby nie chcą zostać spadkobiercami. Reguły dziedziczenia opierają się na stosunku pokrewieństwa.
W ramach naszej oferty zajmujemy się kompleksowym przeprowadzaniem naszych klientów przez proces dziedziczenia ustawowego oraz testamentowego. Gromadzimy potrzebne informacje po to, by ustalić krąg osób uprawnionych do nabycia spadku.
Kiedy może nastąpić wydziedziczenie?
Wydziedziczenie umożliwia spadkodawcy wyłączenie jednego lub kilku spadkobierców z kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia jego majątku po śmierci. To świadome i celowe działanie, które ma na celu pozbawienie określonej osoby (lub osób) prawa do udziału w spadku, zazwyczaj z powodu poważnego naruszenia relacji rodzinnych lub obowiązków wobec spadkodawcy.
Wydziedziczenie musi zostać dokładnie przedstawione w testamencie, warto wskazać także konkretne powody takiej decyzji. Dzięki temu rodzina i najbliżsi mogą uniknąć późniejszych sporów prawnych i nieporozumień związanych z prawidłowym zrozumieniem intencji spadkodawcy.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, spadkodawca ma prawo wydziedziczyć spadkobiercę ustawowego w swoim testamencie m.in. z powodu:
- niespełniania obowiązków rodzinnych – np. gdy spadkobierca dopuszcza się przemocy wobec swojej rodziny i spadkodawcy, zaniedbuje obowiązki względem bliskich (np. nie angażuje się w wychowanie i utrzymanie dzieci);
- popełnienia przestępstwa wobec spadkodawcy lub rodziny – wydziedziczenie może nastąpić, jeżeli spadkobierca został skazany za popełnienie przestępstwa przeciwko spadkodawcy lub jego najbliższym krewnym. Przestępstwa mogą być związane z naruszenie zdrowia, życia lub poczucia godności spadkodawcy albo innych bliskich osób. Do takich działań można zaliczyć np. groźby karalne, znieważenie, uszkodzenie ciała czy nawet próbę zabójstwa;
- zachowań niezgodnych z zasadami życia społecznego – spadkodawca ma prawo wydziedziczyć osobę, która notorycznie znęca się nad rodziną, zbyt często sięga po alkohol, narkotyki lub prowadzi niemoralny styl życia.
Należy pamiętać, że testament jest prawnie ważny, gdy jest sporządzony zgodnie z wolą spadkodawcy. Osoby sporządzającej dokument nie można szantażem bądź groźbą zmuszać np. do pozbawienia nieślubnego dziecka lub żony praw do dziedziczenia majątku.
Jakie choroby wykluczają spisanie ważnego testamentu?
Testament pozostaje ważny i zgodny z prawem, gdy przygotowany jest przez osobę całkowicie zdolną do pełnienia czynności prawnych. Spadkodawca musi być w pełni świadomy podjętych decyzji i rozumieć konsekwencje swoich działań.
Ważność testamentu może być zakwestionowana, jeżeli w trakcie sporządzania dokumentu spadkodawca cierpiał np. na choroby psychiczne lub inne problemy zdrowotne, które mogłyby uniemożliwiać mu racjonalne myślenie i podejmowanie logicznych decyzji.
Do problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą uniemożliwić spisanie ważnego testamentu lub unieważnić dokument, należą:
- choroby psychiczne – zaawansowany stopień demencji, schizofrenia czy zaburzenia afektywne poważnie ograniczają zdolność do rozumienia i dokonywania świadomych decyzji.
Wyjątkiem od tej reguły jest stwierdzona remisja choroby psychicznej u spadkodawcy – w takiej sytuacji testament pozostaje ważny prawnie; - niedorozwój umysłowy – stwierdzone problemy z rozwojem umysłowym lub intelektualnym spadkodawcy stanowią powód do unieważnienia testamentu;
- zaburzenia czynności umysłowych – w tym przypadku nie mówimy o konkretnej chorobie, a np. o stanie po zażyciu silnych leków przeciwbólowych, psychotropowych lub innych środków (alkoholu, narkotyków czy dopalaczy), które tymczasowo zaburzają logiczne myślenie.
Stwierdzenie nabycia spadku
Postępowanie to bazuje na zebraniu dowodów, dotyczących tego, kto i w jakiej części, dziedziczy spadek po osobie zmarłej. Czynności te dokonuje się bezpośrednio przed notariuszem lub też sądem. Warto pamiętać, że krąg spadkobierców może wynikać bezpośrednio ze sporządzonego testamentu lub być określony zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest nieprocesowe, nierzadko zdarza się jednak także, że strony pozostają w konflikcie, np. w momencie kwestionowania przez jedną ze stron ważności danego testamentu. Nasza kancelaria zajmuje się przede wszystkim doradztwem, pomocą oraz przygotowywaniem wniosków w imieniu klientów o stwierdzenie nabycia spadku.
Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Pomoc z zakresu prawa spadkowego polecamy między innymi klientom z Sosnowca, ale nie tylko. Świadczymy pomoc prawną także osobom z takich miejscowości jak Mysłowice, Będzin, Katowice, Dąbrowa Górnicza i okolic.
Jaka jest kolejność spadkobierców w dziedziczeniu spadku?
Zasady oraz kolejność ustawowego dziedziczenia spadku – czyli sytuacji, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu – określają przepisy Kodeksu cywilnego.
Mechanizm dziedziczenia ustawowego opiera się na stopniu pokrewieństwa ze zmarłym spadkodawcą. W ten sposób wyznaczani są następujący po sobie spadkobiercy majątku.
- Najbliżsi krewni spadkodawcy mają pierwszeństwo w dziedziczeniu spadku. Do tej grupy zaliczane są dzieci – również adoptowane i nieślubne, a także małżonek zmarłej osoby.
W sytuacji, gdy brak najbliższej rodziny, prawo do spadku przechodzi na rodziców spadkodawcy. - Kolejną grupą spadkobierców są członkowie dalszej rodziny , np. rodzeństwo zmarłego. Następni w hierarchii są dziadkowie spadkodawcy.
- Jeżeli brak spadkobierców z najbliższej i dalszej rodziny, to prawo do dziedziczenia spadku przechodzi na kolejne pokolenia krewnych spadkodawcy, np. na dzieci rodzeństwa spadkodawcy lub jego kuzynostwo.
Należy pamiętać, że w przypadku istniejącego testamentu możliwy jest inny podział spadku, zgodnie z wolą spadkodawcy. Dokument może zmienić zarówno kolejność, jak i zakres uprawnień do dziedziczenia majątku przez poszczególne osoby. Spadkodawca może też wykluczyć wybranych członków rodziny z praw do otrzymania spadku.
Jeżeli z różnych przyczyn ważność testamentu zostanie podważona (np. przez zdiagnozowanie u spadkodawcy choroby psychicznej lub pozostawanie pod wpływem narkotyków w trakcie sporządzania dokumentu), to dziedziczenie majątku odbywa się w sposób ustawowy.
Dziedziczenie spadku – jakie udziały należą się spadkobiercom?
Udziały spadkowe to podział majątku zmarłej osoby – czyli spadkodawcy – między spadkobierców uprawnionych do dziedziczenia spadku. Każdy spadkobierca otrzymuje prawa do określonej części spadku, określonej ułamkiem.
Wielkość udziału spadkowego zależy od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą oraz liczby spadkobierców. Przysługująca część spadku określona jest zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego albo według testamentu sporządzonego przez zmarłego. Udziały mogą obejmować nieruchomości, oszczędności lub dobra materialne spadkodawcy, a także jego zadłużenia czy zobowiązania.
Spadkobiercy mają prawo dowolnie zarządzać swoimi udziałami – mogą je np. sprzedać, podarować lub zrzec się majątku na rzecz pozostałych osób uprawnionych do spadku.
W sytuacji, gdy spadkodawca sporządził testament, udziały są rozdzielane zgodnie z jego wolą. Dokument może dokładnie określać zasady podziału majątku, które różnią się od standardowych reguł dziedziczenia. Natomiast w przypadku dziedziczenia ustawowego, gdy testament nie istnieje lub z różnych przyczyn jest nieważny, udziały spadkowe są określane na podstawie przepisów.
Jak dzielony jest spadek pomiędzy spadkobiercami?
- Przykładowo, jeżeli spadkodawca pozostawił małżonka i dwójkę dzieci oraz nie sporządził przed śmiercią testamentu, to dochodzi do dziedziczenia ustawowego, a spadek dzieli się na równe części pomiędzy każdą z osób.
- Małżonek może też odziedziczyć całość lub większą część spadku, gdy spadkodawca nie miał dzieci.
- W sytuacji, gdy spadkodawca nie miał żony lub męża, to jego majątek dzieli się równo między dzieci.
- W przypadku braku potomków i małżonka, prawo do dziedziczenia spadku przechodzi na kolejnych krewnych z rodziny zmarłego, np. rodzeństwo, dziadków lub dalszych członków rodziny.
Do kogo zwrócić się o pomoc w sprawie dziedziczenia spadku?
Niezależnie od sposobu dziedziczenia – ustawowego czy testamentowego – proces podziału spadku może okazać się skomplikowany. Zadania nie ułatwiają spory między potencjalnymi spadkobiercami. W takich przypadkach warto skorzystać ze wsparcia adwokata lub radcy prawnego, który specjalizuje się w prawie spadkowym. Doświadczony prawnik doradzi w sprawach związanych z podziałem spadku, pomoże zinterpretować treść testamentu oraz załatwić formalności prawne.
Prawo spadkowe Sosnowiec
Mieszkańców Sosnowca i okolic zachęcamy do współpracy z naszą kancelarią adwokacką, by skutecznie dochodzić swoich praw do spadku w sądzie. Oferujemy klientom wsparcie prawne w sporach dotyczących m.in. dziedziczenia majątku, działu spadku, sporządzania testamentów oraz interpretacji i egzekwowaniu woli zmarłego.
Korzystanie z wiedzy i doświadczenia adwokatów pomaga klientom zrozumieć obowiązujące przepisy prawa spadkowego oraz uniknąć kosztownych błędów, długotrwałych konfliktów z rodziną czy niekorzystnego rozstrzygnięcia sporu przez sąd. Profesjonalne wsparcie pozwala także zaoszczędzić czas oraz zmniejszyć stres związany z procesem sądowym. Adwokat pomaga klientowi na każdym etapie postępowania, zajmuje się przygotowaniem formalności oraz reprezentuje interesy i prawa spadkobiercy.
Dzięki pomocy naszej kancelarii z Sosnowca możesz starać się o polubowne rozstrzygnięcie sporów związanych z prawem spadkowym bez udziału sądu. To pozwala na szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie konfliktu z innymi spadkobiercami. Dbamy również o to, aby majątek został rozdysponowany między spadkobierców zgodnie z wolą zmarłego.
Zachęcamy do kontaktu z kancelarią adwokacką Anna Szyja w Sosnowcu i umówienia się na konsultacje związane ze sporządzaniem testamentów i dziedziczeniem spadku.
Sporządzanie testamentu Sosnowiec
W kancelarii adwokackiej Anna Szyja w Sosnowcu świadczymy kompleksowe usługi prawne związane z dziedziczeniem spadku, jego podziałem oraz sporządzaniem i egzekwowaniem zapisów testamentu. Pomagamy również w sporządzaniu testamentów, a także w unieważnieniu dokumentu w uzasadnionych sytuacjach.
Mieszkańcy Sosnowca mogą skorzystać z konsultacji prawnych, podczas których dokładnie analizujemy i wyjaśniamy wszystkie aspekty związane z przekazaniem, dziedziczeniem lub zrzeczeniem się praw majątkowych do spadku. W przypadku sporządzania testamentu pomagamy klientom sformułować treść dokumentu w taki sposób, by jego zapisy nie budziły wątpliwości i były zrozumiałe dla spadkobierców. Zwracamy uwagę także na to, by testament był sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Jako kancelaria adwokacka zajmujemy się także pomaganiem spadkobiercom w egzekwowaniu zapisów testamentu. Oferujemy kompleksowe doradztwo prawne w zakresie praw i obowiązków spadkobierców oraz reprezentujemy ich przed sądami. Pomagamy również w uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Adwokat prawo spadkowe Sosnowiec
Potrzebujesz pomocy w potwierdzeniu praw do majątku po zmarłej osobie? Nie możesz osiągnąć porozumienia z bliskimi w sprawie działu spadku? Skorzystaj ze wsparcia kancelarii adwokackiej Anna Szyja w Sosnowcu i skutecznie rozwiąż problemy związane z prawem spadkowym. Naszym celem jest zapewnienie klientom wsparcia i doradztwa w zrozumieniu, interpretacji oraz egzekwowaniu przepisów prawa spadkowego, a także w dochodzeniu praw do spadku.
Udzielamy wsparcia i porad prawnych klientom z Sosnowca i pobliskich miejscowości w sprawach związanych z dochodzeniem praw do zachowku, czyli części spadku, która przysługuje najbliższym członkom rodziny, nawet jeśli zostali pominięci w testamencie. Nasi adwokaci specjalizujący się w prawie spadkowym reprezentują klientów także podczas postępowań sądowych dotyczących ważności testamentu, udziału w spadku oraz podziału majątku po zmarłym.
Jako kancelaria adwokacka dbamy o to, aby każdy przypadek analizować indywidualnie, dokładnie i udzielać klientom wsparcia na najwyższym poziomie. Dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że ich sprawy są w dobrych rękach. Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na konsultację i skorzystać z usług adwokata w zakresie prawa spadkowego.