Mimo że rozwód nie jest tematem tabu, ani też w obecnych czasach sytuacją marginalną, bardzo często towarzyszą mu skrajne emocje, do których zaliczyć można złość, gniew czy żal. Trudny proces rozwodowy często doprowadza do konfliktów pomiędzy byłymi małżonkami, którym ciężko jest się porozumieć w wielu kwestiach, np. rozstrzygających o opiece nad małoletnimi dziećmi. Z tego względu najczęściej sprawy te są rozwiązywane sądownie. Niestety, często bywa tak, że w sytuacji tej cierpią nie tylko strony konfliktu czy dzieci, ale również dziadkowie. Zdarzają się przypadki, że wskutek rozwodu rodziców, dziadkowie jednej ze stron tracą kontakt z wnukami. Czy przysługuje im prawo do dochodzenia ustalenia ich własnych kontaktów z wnukami? Zachęcamy do lektury.
Kontakty małoletniego z dziadkami
Kontakty małoletniego z dziadkami mają duże znaczenie w jego życiu. Choćby z tego względu, że dziecko w wielu przypadkach spędza z nimi dużą część swojego dzieciństwa. Dziadkowie często biorą czynny udział w wychowaniu małoletniego oraz pomagają rodzicom w opiece nad nim. Jeżeli zatem nie ma żadnych, prawnych wskazań do tego, aby kontakty z dziadkami miały zostać ograniczone, np. wskutek wprowadzenia dezorganizacji w procesie wychowania dziecka, obowiązkiem rodziców jest umożliwianie dziadkom kontaktów z wnukiem, nawet w sytuacji, gdy dochodzi do rozwodu między małżonkami.
Uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami
W sytuacji, gdy rodzice dziecka nie potrafią dojść do porozumienia i jedna ze stron specjalnie utrudnia dziecku, np. kontakty ze swoimi teściami, dziadkowie mogą złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów. W 2008 roku sąd wprowadził do polskiego prawa regulację, która umożliwia dziadkom sądowne ustalenie kontaktów z wnukami. Warto jednak podkreślić, iż w okresie, poprzedzającym tę nowelizację, nie negowano uprawnień dziadków do żądania ustalenia takowych kontaktów. Uprawnienie to wywodziło się z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 1988 roku, informującej, że “dziadkowie mogą żądać uregulowania osobistych kontaktów z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci.”
Obecnie jednak wielu dziadków decyduje się na to, aby uregulować w sposób prawny kontakty z wnukami. W sytuacji tej sąd zleca zazwyczaj przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora. Dzięki tym czynnościom można ustalić między innymi, czy dziadkowie dysponują odpowiednimi warunkami lokalowymi i małoletni może u nich przebywać lub też czy też spotkania będą odbywać się, np. w innym miejscu. Decyzję sąd podejmuje po zabraniu wszystkich wniosków dowodowych i po przeprowadzeniu rozprawy.
Rozwód rodziców bywa problematyczny i trudny nie tylko dla byłych małżonków czy dzieci, ale również dla dziadków. Wskutek różnych sytuacji konfliktowych, zostają oni niekiedy pozbawieni możliwości widywania się z wnukami. Warto pamiętać, że mają oni jednak możliwość sądowego ustalenia kontaktów z wnukami, wystarczy, że wystąpią z odpowiednim wnioskiem do sądu. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz rozprawy, sąd wydaje odpowiedni wyrok. Nie należy zapominać, że sąd zawsze bierze najpierw pod uwagę dobro małoletniego dziecka.