W momencie, gdy następuje trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, każde z małżonków może starać się o jego sądowe rozwiązanie. Według prawa sąd określa, kto ponosi winę za rozpad, jednak może uchylić od ustalenia tych okoliczności, w momencie, gdy obie osoby na to się zgadzają.
Rozwód z orzeczeniem o winie polega na ustaleniu, który z małżonków ponosi całkowitą winę za rozpad małżeństwa. W praktyce jest to zwykle dość trudna seria rozpraw, ponieważ zazwyczaj obarczony winą małżonek nie zgadza się w pełni z roszczeniami drugiej strony.
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Po wydaniu wyroku rozwodowego z orzeczeniem o winie jedna ze stron zostaje obarczona konsekwencjami prawnymi. Warto zatem przemyśleć dokładnie, czy rzeczywiście tego typu rozwód jest konieczny, czy nie rozsądniej jest rozwiązać małżeństwo polubownie.
Nie da się jednak ukryć, że najczęściej do takich rozpraw dochodzi w momencie konfliktu małżeńskiego, gdy jedna ze stron ma żal do drugiej. Trudno w tej sytuacji jest podejść do tego bez emocji. Warto w takich wypadkach skorzystać z pomocy adwokatów lub radców prawnych, którzy w razie konieczności pomogą załagodzić konflikt.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą rozwód z orzeczeniem o winie?
Niestety, osoba obarczona wyłączną winą za rozpad małżeństwa może ponieść konsekwencje prawne. Niewinny małżonek może starać się o zasądzenie alimentów na swoją rzecz od drugiej strony. Natomiast osoba winna nie ma prawa wnieść takiego wniosku do sądu, nawet gdy żyje w niedostatku. Ostateczną decyzję w sprawie alimentów i ich wysokości podejmuje sąd.
Jak długo trwa sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie?
Co istotne, rozwód z orzekaniem o winie drugiej strony standardowo trwa nawet do 1,5 roku. Nie da się ukryć, że poszczególne rozprawy rozkładane są w czasie, konieczne jest również przesłuchanie określonych świadków, którzy będą w stanie potwierdzić winę drugiego małżonka.
Często zdarza się także, że rozprawa zostaje przełożona, ponieważ któraś ze stron nie może się stawić, podobnie jest w momencie, gdy nie stawia się w ogóle. Trudno mówić o regule, czasami zdarza się, że rozprawa ciągnie się latami.
Kiedy sąd orzeka rozwód z orzeczeniem o winie?
Orzeczenie o winie wyłącznie jednego z małżonków bardzo często dotyka kilku sfer życia, m.in.:
- uczuć – zdrada, poniżanie, nielojalnie postępowanie wobec drugiej osoby, odmowa współżycia,
- fizycznej – przemoc, porzucenie,
- gospodarczej – odmowa pracy zarobkowej w miarę możliwości, brak współdziałania w prowadzeniu domu.
Najczęściej zdarza się tak, że sfery te przenikają się wzajemnie. Sąd bierze również pod uwagę moment, w którym dokładnie nastąpił rozkład małżeństwa. Przykładowo osoba, jeśli która została zdradzona w małżeństwie, zwiąże się z kimś innym po rozpadzie wspólnego pożycia, nie zostanie obwiniona za rozpad. Dla sądu liczy się jedynie to, co było przed rozkładem pożycia.
Podsumowanie
Orzeczenie rozwodu z wyłączną winą jednego z małżonków najczęściej następuje w momencie zaburzenia funkcjonowania jednej ze stref w małżeństwie: uczuciowej, fizycznej, gospodarczej. Proces ten często może mieć konsekwencje prawne, gdyż strona niewinna może wnieść do sądu wniosek o alimenty.
Istnieje możliwość wydłużenia tego typu procesu nawet do kilku lat, w zależności od zaangażowania każdej ze stron. W miarę możliwości warto jednak starać się dogadać i np. rozwieść się polubownie. Dobrze również zwrócić się o pomoc do polecanego prawnika.