W przypadku trwałego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa, małżonkowie mogą zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie, czyli na za porozumieniem stron. Dziś skupimy się na kwestiach dotyczących rozwodu za porozumieniem stron. Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!
Rozwód za porozumieniem stron ‒ na czym polega?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, rozwód za porozumieniem stron to rozwód bez orzekania o winie. Takie postępowanie można określić jako ugodę zawartą pomiędzy małżonkami, sposób na ugodowe zakończenie małżeństwa. Podczas takiego postępowania sąd nie wyznacza osoby winnej rozkładowi związku.
Jak przebiega rozwód za porozumieniem stron?
Jak przebiega rozwód za porozumieniem stron? W przypadku takiego postępowania kwestie dotyczące podziału majątku, opieki nad dziećmi, mieszkania we wspólnym domu i inne istotne kwestie ustalane są przed rozprawą przez małżonków i ich adwokatów.
Rozwód za porozumieniem stron – kiedy jest dobrym rozwiązaniem?
O jakich korzyściach dla obu stron możemy mówić w przypadku rozwodu za porozumieniem stron? Przede wszystkim postępowanie rozwodowe trwa krócej niż to, które jest przeprowadzane z orzeczeniem o winie, często wszystko odbywa się na jednej rozprawie. Co więcej, takie rozwiązanie to sposób, by uniknąć stresu, wielu nerwów i wzajemnego, publicznego obwiniania się o problemy w związku.
Rozwód za porozumieniem stron a obowiązek alimentacyjny
Jak wygląda kwestia alimentów w przypadku rozwodu bez orzekania o winie? Osoba, która znajduje się z niedostatku spowodowanym chorobą lub utratą pracy, może ubiegać się o alimenty od byłego współmałżonka. O alimenty można ubiegać się przez okres 5 lat od dnia orzeczenia rozwodu. Trzeba też tutaj zaznaczyć, ze obowiązek alimentacyjny wygasa, jeśli osoba pobierająca alimenty ponownie zawrze związek małżeński.
Rozwód z a porozumieniem stron a rozwód z orzeczeniem o winie?
Wiele osób zastanawia się, czy zdecydować się na rozwód za porozumieniem stron, czy na rozwód z orzeczeniem po winie. Jest to oczywiście kwestia indywidualna i zależy od konkretnego przypadku. Warto więc dokładnie rozważyć możliwe rozwiązania, a w razie problemów z podjęciem decyzji poradzić się specjalisty.
Podsumowanie
Rozwód za porozumieniem stron to rozwód bez orzekania o winie. W przypadku takiego postępowania sąd nie rozstrzyga o winie małżonków. Kwestie dotyczące podziału majątku czy opieki nad dziećmi najczęściej ustalane są przed rozprawą przez małżonków i ich adwokatów. Postępowanie rozwodowe zazwyczaj zakończone jest już po pierwszej rozprawie.