Dwa główne zobowiązania alimentacyjne opisane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym to alimenty na dziecko oraz alimenty na rzecz małżonka. Aby jednak świadczenie miało określoną wysokość, należy przedstawić swoją sytuację materialną, miesięczne wydatki, usprawiedliwione potrzeby czy możliwości zarobkowe i majątkowe współmałżonka. W tym celu strona żądająca alimentów powinna skompletować niezbędne dokumenty. Jakie?
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci
Zgodnie z artykułem 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, dopóki nie będzie ono w stanie uzyskać dochodów wystarczających na swoje utrzymanie. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa zatem w momencie ukończenia 18 lat przez dziecko. Trwa do chwili osiągnięcia zdolności do samodzielnego utrzymania się. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, alimenty płaci się dożywotnie.
Wysokość alimentów na dziecko jest zależna od możliwości zarobkowych rodzica (jego wieku, wykształcenia, stanu zdrowia, pracy itd.) oraz usprawiedliwionych potrzeb dziecka – kosztów związanych z wyżywieniem, edukacją, zajęciami dodatkowymi, rozrywką, zakupem leków, ubrań itd.
Alimenty na małżonka
Pozwany może być zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka w następujących sytuacjach:
- jeden z małżonków znalazł się w niedostatku po rozwodzie,
- jeden z małżonków został uznany za jedynego winnego rozkładu pożycia, przy czym na skutek rozwodu pogorszeniu uległa sytuacja materialna drugiego małżonka (niewinnego).
Sprawa o alimenty – jakie dokumenty są potrzebne?
W sprawach o alimenty kluczowe jest ustalenie kosztów utrzymania uprawnionego. W tym celu należy nie tylko wykazać usprawiedliwione potrzeby (są to potrzeby materialne i niematerialne, które zapewniają godne życie oraz pozwalają na rozwój fizyczny i duchowy), lecz także przedstawić dowody dotyczące dochodów oraz możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego. Będzie to umowa o pracę czy rozliczenie PIT z ostatniego roku. Warto również wspomnieć jakie jest wykształcenie i wyuczony zawód pozwanego, jaki majątek posiada, gdzie mieszka, ile osób utrzymuje itd.
W przypadku, gdy strona ubiega się o alimenty na rzecz małoletniego dziecka, należy również określić koszty jego utrzymania oraz rzeczywiste potrzeby, które będą różnić się znacząco w zależności od jego wieku i stanu zdrowia. Dlatego przed rozpoczęciem sprawy o alimenty, należy zgromadzić wszelkie potrzebne dokumenty, które zobrazują aktualne koszty utrzymania małoletniego. Będą to między innymi:
- różnego rodzaju faktury i rachunki imienne za jedzenie, obuwie, odzież, kosmetyki, przybory szkolne, lekarstwa itd., należy przy tym wystrzegać się paragonów, ponieważ nie są to dokumenty imienne, w związku z czym nie można udowodnić, że dana rzecz została zakupiona dla dziecka,
- zaświadczenia lekarskie lub od dietetyka w przypadku, gdy dziecko musi stosować specjalistyczną dietę i rodzic ponosi z tego tytułu dodatkowego wydatki,
- zaświadczenia o wizytach lekarskich, w przypadku choroby dziecka lub przewlekłego leczenia,
- potwierdzenie opłat za zajęcia dodatkowe,
- rachunki za czynsz i media,
- koszt dojazdu do szkoły (np. bilety miesięczne autobusowe),
- zaświadczenia ze szkoły czy przedszkola,
- dokumenty potwierdzające koszt wyjazdów dziecka na wycieczki szkolne, wakacje czy ferie.
Kompletując dokumentację potrzebną w sprawie o alimenty, należy pamiętać o tym, aby wydatki na dziecko były przedstawione w skali miesiąca. Do pozwu powinno się dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka, a w przypadku żądania zmiany wysokości alimentów wcześniejszy wyrok.
Podsumowanie
Do sprawy o alimenty należy się dobrze przygotować po to, by móc wykazać faktyczne wydatki ponoszone w skali miesiąca na utrzymanie swoje lub dziecka. W tym celu należy skompletować odpowiednią dokumentację, która będzie podstawą do ustalenia wysokości alimentów przez sąd.