Decydując się na kupno mieszkania, które jest jeszcze na etapie budowy, należy zawrzeć tak zwaną umowę deweloperską, czyli podpisać kontrakt z inwestorem. Jest to oczywiście jeden z najważniejszych dokumentów, jaki podpisywany jest przez nabywcę oraz dewelopera, ponieważ reguluje wszystkie podstawowe zobowiązanie obu stron. W poniższym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę, zawierając umowę deweloperską. Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Umowa deweloperska – co to?
Umowę deweloperską nazywa się dokument sporządzany w formie aktu notarialnego, w którym deweloper zobowiązuje się przenieść prawo do własności domu, mieszkania czy też lokalu na nabywcę po zakończeniu danego przedsięwzięcia, czyli na przykład po zakończeniu budowy. Nabywca natomiast jest zobowiązany do zapłaty za nabycie danego lokalu lub też obiektu. Deweloper ma zatem obowiązek sprzedać wybudowaną przez siebie nieruchomość.
Dokument ten powinien zawierać, między innymi dane obu stron, cenę nieruchomości, termin przeniesienia prawa własności, wszystkie, potrzebne informacje, dotyczące działki budowlanej, jej parametrów technicznych, itp.
Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy deweloperskiej?
Decydując się na podpisanie takiej umowy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jak wiadomo, zakup mieszkania czy też domu nie jest tanią inwestycją, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie informacje zawarte w umowie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zawarciem kontraktu.
- Odstąpienie od umowy, gdy nie otrzyma się kredytu – jest to dość ważna informacja, ponieważ zmiany stóp procentowych kredytów hipotecznych mogą spowodować, że potencjalny nabywca nie otrzyma kredytu. W umowie deweloperskiej powinny być zawarte informacje, dotyczące warunków odstąpienia od niej. Dobrze, gdy jedną z przyczyn rezygnacji jest negatywna decyzja kredytowa banku.
- Zmiana ceny nieruchomości – co ciekawe, w niektórych sytuacjach po zakończeniu budowy zdarza się tak, że powierzchnia mieszkania czy też domu różni się nieznacznie od tej przewidzianej w projekcie. Różnica może wynosić zwykle około 1,5%. Warto dowiedzieć się wcześniej, czy w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, cena mieszkania lub też domu zmieni się i jakie są ewentualne warunki odstąpienia od umowy.
- Koszty utrzymania tuż po wydaniu nieruchomości – w dniu wydania mieszkania lub też innego lokalu, koszty związane z jego utrzymaniem, są oczywiście po stronie nabywcy. Warto jednak prześledzić zapisy w umowie, które dotyczą tej kwestii. Dobrze jest również sprawdzić, w jaki sposób będą rozliczane, np. media oraz, czy będzie pobierana opłata za administrowanie budynkiem.
Kupując mieszkanie dom lub inny lokal użytkowy, należy podpisać umowę deweloperską. Jest to dokument, który sporządzany jest w formie aktu notarialnego, deweloper zobowiązuje się w nim przenieść prawo własności na nabywcę. Podpisując tę umowę, warto zwrócić uwagę na informacje w niej zawarte. Przede wszystkim, w jaki sposób wyglądać będą koszty utrzymania po wydaniu nieruchomości, czy cena danego lokalu, obiektu zmieni się, gdy, np. tuż po budowie jego powierzchnia ulegnie nieznacznej zmianie oraz jakie są warunki odstąpienia od umowy, jeśli potencjalny nabywca nie otrzyma, np. kredytu.