W wyroku rozwodowym sąd orzeka zarówno o władzy rodzicielskiej, jak i o kontaktach z dzieckiem. Obie te kwestie rozpatrywane są osobno. Zawsze jednak priorytet stanowią dobro dziecka i zapewnienie mu możliwości kontaktu z obojgiem rodziców. Poniżej najistotniejsze informacje.
Władza rodzicielska
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest władza rodzicielska. Władza rodzicielska to prawa i obowiązki, jakie rodzic ma wobec dziecka. Dotyczy to wychowania, opieki, przedstawicielstwa ustawowego, decydowania w najistotniejszych dla dziecka sprawach.
Władza rodzicielska może być przyznana obojgu rodzicom, może być także ograniczona względem jednego lub każdego z nich. Sąd może także orzec o pozbawieniu władzy rodzicielskiej każdego z rodziców.
Rozwód a władza rodzicielska
Podczas rozwodu każde z rodziców może ubiegać się o utrzymanie pełnej władzy rodzicielskiej. Wspólna władza rodzicielska sprawia, że zarówno matka, jak i ojciec, mogą decydować w kluczowych dla dziecka sprawach, takich jak wybór szkoły czy wyjazd za granicę. Sąd może przychylić się do takiego wniosku, jednak nie musi. Warunkami koniecznymi są:
- pewność, że jest to zgodne z dobrem dziecka
- zgodny wniosek stron
- przedstawienie porozumienia
- współdziałanie rodziców w sprawach dotyczących dziecka.
Rozwód a ograniczenie władzy rodzicielskiej
Co w sytuacji, w której rodzice nie są zgodni w kwestii wykonywania władzy rodzicielskiej i nie ma możliwości sporządzenia porozumienia? W takim przypadku sąd, na wniosek jednego z rodziców, może ograniczyć władzę drugiego. Najczęściej zdarza się to w sytuacji, gdy rodzice żyją w konflikcie i nie potrafiliby osiągnąć porozumienia w kluczowych dla dziecka sprawach.
Kontakty z dzieckiem
Kontakty z dzieckiem określić możemy jako możliwość utrzymywania osobistej styczności z dzieckiem. Mowa tutaj o odwiedzinach, wspólnych wyjściach, wyjazdach poza miejscowość, w której dziecko mieszka, korespondencji, komunikacji elektronicznej.
W wyroku rozwodowym przedstawiane są konkretne ustalenia dotyczące kontaktów dziecka z rodzicem. Mowa tutaj o takich kwestiach, jak:
- kontakt z dzieckiem od poniedziałku do piątku
- kontakt z dzieckiem w weekendy
- spędzanie świąt, przede wszystkim Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy
- wyjazdy na wakacje i ferie zimowe.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, kwestia kontaktów z dzieckiem jest niezależna od władzy rodzicielskiej. W związku z tym ograniczenie władzy rodzicielskiej nie musi skutkować ograniczeniem kontaktów. Warto mieć na uwadze fakt, że ograniczenie kontaktów z dzieckiem może mieć miejsce zarówno w przypadku rodziców mających pełną władzę rodzicielską, jak i rodziców z ograniczoną władzą.
Podsumowanie
W wyroku rozwodowym sąd orzeka między innymi o władzy rodzicielskiej i kontaktach rodzica z dzieckiem. Jeśli rodzice przygotują porozumienie i są w stanie wspólnie podejmować ważne dla dziecka decyzje, sąd, o ile jest to zgodne z dobrem dziecka, może przyznać władzę obojgu rodzicom. Jeśli nie ma takiej możliwości, władza jednego z rodziców, (najczęściej tego, z którym dziecko nie mieszka), jest ograniczona. Pamiętajmy jednak, że prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest całkowicie niezależne od władzy rodzicielskiej.